Orta Kulak İltihabından Korunma Yolları

Orta Kulak İltihabından Korunma Yolları, Burun Estetiği İstanbul

Orta kulak iltihabından korunmanın yolları nelerdir?

Özellikle çocukları orta kulak iltihaplarından korumak için; burun-boğazda oluşan iltihapları, geniz eti problemlerini, bademciklerdeki iltihapları ilaçla, gereken durumlarda ameliyatla zamanında tedavi etmek ve tekrarlamaları önlemek gerekir. Yatarak emzirmelerde süt orta kulağa kaçabilir ve böylece orta kulakta iltihap oluşabilir. Bebeklik döneminde emzirirken ya da biberonla beslerken, olabildiğince bebek yatay pozisyonda olmamalıdır. Mümkünse kucakta ve 45 derecelik açıda daha tutmaya çalışılarak emzirilmeli veya beslenmelidir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı uygun şekilde tedavi edildiği zaman endişe verici değildir. Ancak tamamen iyileşinceye kadar tedavi ve kontroller yapılmalıdır.

Geniz ile orta kulak arasında bulunan "östaki borusu" vasıtası ile burun ve genizdeki mikropların, orta kulağa ulaşmaması için özellikle burun ve boğazda iltihap olan durumlarda aşırı kuvvetli sümkürmekten kaçınılmalıdır. Sümkürmek gerekiyorsa diğer burun deliği kapatılmadan yapılmalı veya burun akıntısı içe çekilmeli, tükürülmelidir.

Kulak akıntısı olduğu müddetçe, kulak, mümkün olduğunca içerisine fazla bir şey sokulmadan temizlenmelidir. Akıntı varken kulak yoluna pamuk konabilir fakat bu, akıntının önünü sürekli tıkayacak şekilde olmamalıdır.