Kulak Neden Kaşınır

Kulak Neden Kaşınır, Burun Estetiği İstanbul

Kulaklar Neden Kaşınır

Kulak kaşıntısı kişiyi çok rahatsız eder. Ani oluşan kaşıntılara sıklıkla mantar enfeksiyonu sebep olur, daha uzun süreli durumlarda sıklıkla kronik dermatit (egzama) denilen alerjik deri hastalıkları kaşıntının sebebidir.

Baş bölgesinde oluşan kepek gibi, dış kulak yolunda da kuru, ince ve bol miktarda kepek oluşabilir, buna "seboreik dermatit" adı verilir.

Bazı yiyeceklerde bu tip alerjik rahatsızlıklar yapabilir. Bu gibi durumlarda yiyeceklerde değişiklik yaparak (yağlı yiyecekler, karbonhidratlar, çikolata gibi yiyeceklerden uzak durarak) bu durumun önüne geçilebilir.

Kulak kaşıntısına genellikle yağlı veya kortizonlu damlaları veya merhemleri uzun süre önerilir. Hastalık tam geçmese de kaşıntı kontrol altına alınabilir, azaltılabilir.

Kaşıntılı, kepekli kulaklar veya kulak akıntısının biriktiği kulaklar, "yüzücü kulağı"nın gelişmesine yatkındır. Bu kişiler özellikle kulakları ıslak kaldığında koruyucu kulak damlaları kullanmaları konusunda bilinçli olmalıdırlar. Yüzme mevsimi başlamadan önce kulaklarını temizletmeleri de çok yardımcı olur.