Kulak Estetiği (Otoplasti/Rinnaplasti Ameliyatı) Nedir

Kulak Estetiği (Otoplasti/Rinnaplasti Ameliyatı) Nedir, Burun Estetiği İstanbul

Kulak Estetiği (Otoplasti/Pinnaplasti Ameliyatı) Nedir

Kulak ameliyatıyla (bir diğer ismiyle otoplastiyle) kulaklarınızın şekli ve pozisyonu ya da birbirleriyle olan orantısı ayarlanır. Kulak yapısında doğuştan var olan, ancak görünürlüğü kulak gelişimiyle artmış bozukluklar düzeltilebilir ya da geçirilen bir kaza sonucu kalıcı hasara uğramış, deformasyona uğramış kulaklar tedavi edilebilir.

Kulak ameliyatında doğal bir görünüm oluşturulurken aynı zamanda kulakların birbirleriyle ve yüzün geneliyle orantılı olması sağlanır. En küçük deformasyonun bile genel görünüşünüzde etkisi büyüktür bu nedenle bunların düzeltilmesi dış görünüşünüzde fark yaratır; özgüveninizde artış sağlar.

Kulak estetiğinde neler yapılabilir?

  • Çok büyük kulaklar (nadir görülen makroti hastalığı kulaklarda aşırı büyümeye neden olabilir) normal boyutlara getirilebilir.
  • Kulakların tekinde veya ikisinde seviye farklılığı gösteren çıkıntı, asimetri yelkenlik ya da kepçelik düzeltilebilir.
  • Revizyon otoplastisi, önceki kulak ameliyatından memnun kalmama durumunda düzeltme yapılabilir.

Kepçe kulak nedir?

Kulağın kepçe yani üst kısmının normalden fazla öne kıvrık olması ve dışa doğru açık bir görüntü oluşturmasına ise  "kepçe kulak" denir. Bu durumun oluşmasının sebebi kulak kepçesindeki kıkırdakların şekillenmesinin tam olmaması veya kıkırdak yapısındaki zayıflıktan kaynaklanır. Kulak ile baş arasındaki açı 60 dereceden büyüktür. Kulak estetiği doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu bozulabilir, bu hem fiziksel hem de psikolojik problemlere yol açabilir.

Kulak gelişiminin tamamlandığı ilk 6 yaş sonrası her yaşta kulak ameliyatı yapılabilir. Şekilsiz ya da fazla çıkık (halk arasında kepçe denilen) kulak, özellikle çocuklarda sosyal bir probleme dönüşebilir. Karakter gelişiminin en hızlı olduğu evrelerden olan okul evresinde arkadaş çevresi tarafından alay edilen bir çocukta ileriki yaşlarda da kendisini gösterebilecek bazı psikolojik problemler oluşabilir. Bu nedenle kulağın görünüşü sizi ya da çocuğunuzu rahatsız ediyorsa kulak estetiği yaptırmayı düşünebilirsiniz. Kulak gelişiminin büyük kısmı (%80) 5-6 yaşa kadar tamamlandığından kepçe kulak deformitesinin bu yaşlarda ameliyatla düzeltilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?

Kepçe kulak estetiği, günümüzde tıbbın geldiği noktayla oldukça güvenli, hızlı ve sağlıklı şekilde yapılır. Ameliyat çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde ise lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Yalnızca 1,5 saat civarında bir süre ayırarak kepçe kulak estetiği olmak ve yeni bir görünüme kavuşmak mümkündür. Uygulanan teknik hastanın sorununa göre değişse de genelde kulak arkasından yapılan ufak bir kesiyle kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Sahip olunan açık ve kepçemsi görünümü iyileştirebilmek için uygun yerlerden kıkırdak törpüsüyle kıkırdak inceltilir. Kulak kepçesinin kıvrımları dikişlerle artırılarak başa daha çok yaklaşması sağlanır. Daha sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konulur. Kullandığımız dikişler kulak arkasında kalacağı için dikiş izleri görülmez ve dikkat çekmez.

Kulak estetiğinin iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyattan birkaç saat sonra evinize gidebilirsiniz, ertesi gün de normal hayatınıza devam edersiniz. Ameliyatın ardından kulaklarınızda 3-7 gün boyunca kalacak olan ufak bir bandaj kullanılır. Bu sürenin sonunda birkaç hafta daha kulaklarda tekrar açılma olmaması için, geceleri bandaj takmaya devam etmeniz önerilir. Bandajın açıldığı gün banyo yapmaya başlayabilirsiniz.  Ameliyattan sonra şiddetli olmayan ağrı hissedebilirsiniz. İlk birkaç gün kullanacağınız ağrı kesici ilaç sizin iyileşme dönemini rahat geçirmenizi sağlar. Ameliyatta kendine kendine eriyen dikişler kullandığımız için ayrıca dikiş aldırma sıkıntısı yaşanmaz. Ameliyat olduktan sonra ilk 3 ay kulaklarınızı darbeden ve öne doğru katlanma hareketinden sakınmalısınız. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay içinde olabilecek ters bir hareket, iç dikişlerin atmasına neden olarak kulağın eski haline dönmesine yol açabilir. Bu durum sağlık açısından tehlikeli değildir, ama ameliyatı tekrarlamak gerekebilir. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay dikkatlice korunduğu takdirde kıkırdaklar artık o şekilde kaynamış olacağı için bundan sonra darbe gelse de şekil kaybı yaşanmaz.