Kristal Oynaması Nedir Pozisyonel Vertigo

Kristal Oynaması Nedir Pozisyonel Vertigo, Burun Estetiği İstanbul

Kristal Oynaması nedir (Pozisyonel Vertigo )

Toplum içinde iç kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen “Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo (BPPV)” başın ani hareketiyle başlayan, kısa süren baş dönmesidir.

İç kulak kristallerinin oynaması tüm baş dönmelerinin %30’unu oluşturmaktadır ve tüm baş dönmeleri içinde en sık görülenidir, bütün yaş gruplarını etkilemektedir. Ani başlayan ve saniyeler süren şiddetli baş dönmesine; hızlı göz hareketleri, bulantı, kusma, çarpıntı, terleme gibi yakınmalar da eşlik eder.

İç kulak, denge organıdır. Burada yer alan kanallarda gözle görülemeyecek çok küçük kum tanesi gibi partiküller vardır. Darbe, uzun süreli yolculuklar, geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok nedenle bu kristaller yerinden oynayarak denge sistemini uyarırlar. Kişinin yaptığı ani baş hareketlerinde ise, bu kristaller yer değiştirerek baş dönmesine yol açar.

Kristal oynamasında tanı ve tedavi nasıldır?

Öncelikle detaylı olarak hastanın baş dönmesinden; ne kastettiği, ne kadar zamandır olduğu, ne gibi bir problem yarattığı, ne kadar sürdüğü, bulantı veya kusmayla birlikte olup olmadığı, beraberinde işitme kaybı, çınlama varlığı sorgulanmalıdır. Genel sağlık durumu, kullanılan ilaçlar, kafa travmaları, son zamanlarda geçirilen iltihabi hastalıklar ile sinir sistemi hakkında bilgi alınmalıdır.

Baş dönmesi görülebilen bir problem olmadığı, sadece hasta tarafından hissedilen bulgu olduğu için mümkün olduğunca çok bilgi edinilmeli, hastanın hikayesi ve öz geçmişi sabırla dinlenilmelidir.

 Teşhis için yapılan testler nelerdir?

Baş dönmesinin aktif olduğu dönemlerde Nistagmus olarak adlandırılan teşhis için çok önemli olan anormal göz hareketleri saptanabilir. Bu göz hareketlerinin yönü ve şekli hangi kulağın hasta olduğu veya baş dönmesinin kulak dışı bir nedene bağlı olup olmadığı hakkında çok önemli bazı bilgiler verebilir. Muayenenin devamında gözler kapalı nokta tayini, ayakta durma, yürüme gibi bir seri test uygulanır. Asıl tanı hallpike manevrası yapılarak konulur. Hasta oturu pozisyondan  hızlıca yatar pozisyona alınır, eğer baş dönmesi yada gözlerde nistağmus görülürse tanı koydurucudur.  Gerekirse diğer denge- baş dönmesi testleri yapılabilir.

Tedavi nasıldır?

Tedavi için sıklıkla başvurulan ve etkili sonuçlar alınan Epley ve Barbekü ( gövde yuvarlama manevrası) gibi repozisyon manevraları yapılmaktadır. Bu hareketler iç kulaktaki yarım daire kanallarındaki yerinden dökülen kristallerin bir bölgede toplanmasını sağlar.