Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı, Burun Estetiği İstanbul

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı; alerji (toz, polen, hayvan vs.), soğuk algınlığı, enfeksiyon, grip, nezle gibi sebeplerden burundaki damar ve dokuların şişerek solunum yollarını tıkaması durumudur. Kronik burun tıkanıklığı ve alerjik olmayan rinit rahatsızlığı da burun tıkanıklığına yol açabilir. Genellikle burun tıkanıklığının beraberinde burun akıntısı da görülür.

Meme emen bebeklerde ciddi sorunlara yol açan burun tıkanıklığı, büyük çocuklar ve yetişkinlerde de yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır.

Burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir?

Burun tıkanıklığının olası sebepleri şunlardır: Soğuk algınlığı, grip, nezle, septum deviasyonu, burun polipleri, alerjik olmayan rinit, akut ve kronik sinüzit, alerjiler, astım, bronşiyolit, suçiçeği ve kızamık gibi çocuk hastalıkları, kuru hava, parlak ışık ve kullanılan bazı ilaçlar.

Hangi durumlarda doktora gidilmelidir?

Yüksek ateş, koyu renkli burun akıntısı, on günden daha uzun süren alerji belirtisi, burun kanaması, çocuklarda yüksek ateş, bebeklerde meme emme zorluğu gibi durumlarda Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Alınabilecek önlemler nelerdir?

  • Tahrişe neden olabilecek ortamlardan uzak durun. Örneğin çok sıcak ve çok soğuk ortamlardan, sigara dumanından, polen içeren ağaçlık bölgelerden, tozlu ortamlardan vs.
  • Bol su için.
  • Burnunuzu nemlendirin.
  • Uyurken daha az rahatsız olmak için başınız yüksekte uyuyun.
  • Tuzlu suyla burun temizlenebilir. Tuzlu su, burundaki mukus birikiminin dışarı atılmasını sağlar.

Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Öncelikle burun tıkanıklığına neden olan sebepler tespit edilir. Burun tıkanıklığına fiziksel bir rahatsızlık sebep oluyorsa cerrahi tedavi gerekebilir. Bazı durumlarsa deviasyon ameliyatı, valv cerrahisi, burun eti ya da geniz küçültmesi ve burun içi polip ameliyatı gerekebilir.

Bunlar dışında bazı burun açıcı ilaçlar ve spreyler verilebilir.

Burun tıkanıklığının riskleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı bütün üst solunum yollarına, akciğerlere, kalp gibi birçok organa olumsuz etkisi var. Burun tıkanıklığı horlamaya ve kalp krizine yol açabilir. Burun tıkanıklığı mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi sonuçlara yol açabilen bir rahatsızlıktır.