Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti)

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti), Burun Estetiği İstanbul

Burun Eğriliği (Septum Deviasyonu) Ameliyatı

Septum deviasyonu, nazal septumun (burun boşluğunu ikiye bölen kemik ve kıkırdak) nefes almayı zorlaştıracak şekilde eğri ya da çarpık olma durumudur. Çoğu insanın nefes kanallarının boyutları eşit değildir.Hatta tahminlere göre insanların yaklaşık %80’i farkında bile olmadan çarpık nazal septuma sahiptir.  Fakat yalnızca ileri seviye eğrilikler solunum problemlerine sebep olur ve tedavi gerektirir.

Septum Deviasyonunun Nedenleri

Bazı insanlarda doğuştan burun eğriliği vardır. Diğerlerinde ise kaza, travma ya da burna aldıkları bir darbe sonrası burun eğriliği oluşabilir.

Septum Deviasyonunun Belirtileri

Septum deviasyonunun en yaygın belirtileri tek tarafı burun tıkanıklığı ve nefes darlığıdır. Tekrarlayan sinüs enfeksiyonları da septum deviasyonunun belirtisi olabilir. Diğer semptomlar şöyledir:

  • Burun kanamaları
  • Yüz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Geniz akıntısı
  • Uyku sırasında gürültülü solunum ve horlama
  • Septum deviasyonu ciddi bir problem olan uyku apnesine (uyku esnasında solunumun durması) de neden olabilir.

Septum Deviasyonunun Tedavisi

Bazen septum deviasyonu belirtileri ilaçlarla hafifletilebilir ya da giderilebilir. İlaç tek başına yeterli gelmiyorsa, çarpık burunu onarmak ve solunumu geliştirmek için septoplasti denilen cerrahi bir işlem gerekli olabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

Septoplasti sırasında cerrah,  septuma burun içinden küçük bir kesi atar ve nefes kanallarının boyutları eşitleninceye kadar bölgeden kemik veya kıkırdak fazlalığını alır.

Bazen burnun görünümünü iyileştirmek için septoplastinin yanında rinoplasti de gerekebilir. Bu işlem septorinoplasti olarak adlandırılır. Septoplasti, sinüs ameliyatıyla birlikte de gerçekleştirilebilir.

Burun eğriliği ameliyatı genellikle lokal veya genel anestezi altında yapılan ve işin miktarına bağlı olarak, yaklaşık bir - bir buçuk saat süren bir işlemdir. Çoğunlukla ameliyattan 3 -4 saat sonra eve gidebilecek hale gelinir.

İyileşme süresince septumu sabit tutabilmek için burun içine ateller yerleştirilebilir ya da burnun üstüne sabitleyici bantlar yapıştırılabilir. Eğer septoplasti yapılan tek işlemse, ameliyat sonrası neredeyse hiç şişlik veya morarma gözlenmez. Ancak septorinoplastinin uygulandığı durumlarda 1 -2 hafta boyunca sürecek şişlik ve morarmanın olması normaldir.

Burun eğriliği ameliyatı olmak için burnun büyümesinin durduğu döneme kadar ( 15 yaş civarı) beklemek en iyisidir.

Burun Eğriliği Ameliyatı Riskleri

Hiçbir ameliyat tamamen risksiz değildir. Ancak ameliyatın getireceği faydaların (nefes alabilme, güzel bir burun) risklerinden daha fazla olması gerekir. Burun eğrililiği ameliyatının riskleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Ancak ameliyata karar vermeden önce her konuda olduğu gibi riskleri de doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır.

Burun eğriliği ameliyatının nadir görülen riskleri:

  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Nazal septum perforasyonu (septum delinmesi)
  • Koku duyusu kaybı

Eğer bahsi geçen belirtileri yaşıyorsanız ve septum deviasyonu olabileceğini düşünüyorsanız, bir kulak burun boğaz doktorundan randevu alın. Bu belirtilerin kronik sinüzit veya burun alerjileri de dahil olmak üzere pek çok nedeni olabilir. Tedavi görmeye başlamadan önce doğru tanı konulduğundan emin olun.