Boğaz Ağrısı

Boğaz Ağrısı, Burun Estetiği İstanbul

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı hatalarımızın en sık yaşadığı KBB şikâyetlerindendir. Tek başına olabileceği gibi ateş öksürük yutma güçlüğü ile ortaya çıkabilir. Neden bazen basit bir enfeksiyon olabileceği gibi, ciddi bir hastalık olabilir.

Boğaz ağrısının sık görülen nedenleri:

  • İnfeksiyonlar (viral, bakteriyel, mantar ve nadiren görülen enfeksiyonlar)
  • Alerji
  • İrritasyon
  • Travma
  • Larengofarengeal reflü
  • Tümörler

Virüsler: Burun tıkanıklığı, hapşırma, genel halsizlik, boğaz ağrısı, boğaz ve genizde kuruma, ateş, kas ve eklem ağrıları virüs enfeksiyonlarının üst solunum yolunda oluşturdukları hastalıkların genel belirtileridir. Bu hastalıklar soğuk algınlığı, grip olarak adlandırılırlar. Bu hastalıklar özellikle sonbahar ve kış aylarında salgın hastalıklara neden olurlar.

Kızamık, suçiçeği, boğmaca gibi, virüslerin yol açtığı hatalıklarda boğaz ağrısı ve ateş belirtileri gösterirler.

Viral infeksiyon hatalıklarının tedavisi yatak istirahati, bol sıvı alma ve ateş düşürücü, ağrı kesici alarak yapılmalıdır. Genellikle viral üst solunum yolu enfeksiyonları 1 haftada geçerler. Enfeksiyon daha uzun sürerse mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Bakteriler: Üst solunum yollarında enfeksiyona neden olan birçok bakteri türü vardır (streptokoklar, stafilokoklar, pnömokoklar ve diğerleri).

Bu bakteriyel enfeksiyonlardan beta hemolitik streptokoklarla oluşan boğaz enfeksiyonu ayrı bir öneme sahiptir. Tedavi ihmal edilirse kalpte, böbreklerde ve eklemlerde ciddi hastalıklara neden olurlar. Hastalık belirtileri şiddetli boğaz ağrısı, ateş, halsizlik, eklem ağrıları şeklinde ortaya çıkar. Bademcilerin üstünde beyaz bir tabaka oluşumu, boğazın çok kızarık olması ve boyunda ele gelen lenf bezeleri beta enfeksiyonundan şüphelenmemize neden olur. Tanıyı doğrulamak için kısa sürede sonuç veren strep A testi ile veya boğaz kültürü ile (sonuç genellikle 48 saatte alınır) konur.

Tedavi 10 günlük antibiyotik (penisilin veya penisilin türevleri ile) verilerek yapılır. Diğer bakteriyel boğaz enfeksiyonlarında tedavi benzer antibiyotiklerle 5 ila7 gün gibi daha kısa ürede sonuçlandırılır.

Reflü: Boğaz ağrısı, yanma, yutma güçlüğü, kronik öksürük, mide sıvısı ve midedeki besinlerin boğazımıza gelmesi reflü hastalığının belirtileridir. Nedeni beslenme alışkanlığımıza ve sindirim sitemi hastalıklarına bağlıdır. Hastaların büyük bir çoğunluğu KBB uzmanlarına başvururlar. Tanıyı desteklemek için PH moniterizayonu, endokopik muayene, radyolojik görüntüleme, sintigrafi yapılabilir. Tecrübeli bir hekim öykü ve detaylı KBB muayenesi ile kolayca tanı koyabilir. Daha sonraki adım hastanın bir gastroenteroloji uzmanına yönlendirilmelidir.

Alerji: Saman nezlesi ve mevsimsel alerjisi olanlar, burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikâyetlerinin olduğu sırada boğaz ağrısı da hissederler. Ağrının nedeni burun tıkanıklığı sonucu ağız solunumu ve ona bağlı olarak ağız ve boğazın kurumasıdır.

Alerjik hastalarda sık gelişen sinüzitler ona bağlı geniz arkası akıntılar boğazda tahrişe ve ağrıya yol açabilirler.

İrritasyon: Kışın, burun tıkanıklığı olanlarda, evlerin ısıtılması sonucu oluşan kuru havanın etkisiyle, bilhassa sabahları artmış olarak hissedilen boğaz ağrısı olabilir. Bu, odanın nemlendirilmesi ve sıvı alımı ile önlenebilir.

Sigara, alkol alışkanlığı olanlarda, ortamda hava kirliliği olan işyerlerinde çalışan kişilerde de sık boğaz enfeksiyonları ve tahrişe bağlı olarak boğaz ağrısı oluşur.

Tümörler: Boğaz, dil ve nefes borusunun tümörleri her zaman olmasa da, çoğunlukla uzun süreli sigara ve alkol kullanımı ile ilgilidir. Bazen kulaklara da yansıyan boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü, böyle bir tümörün belirtisi olabilir. Boğaz ağrısı, çoğunlukla uzun süreli ve hafiftir.

Diğer önemli şikâyetler, ses bozukluğu, boyunda şişlik, açıklanamayan zayıflama, tükürük veya balgamda kan olmasıdır.