Baş Dönmesi Vertigo

Baş Dönmesi Vertigo, Burun Estetiği İstanbul

Baş Dönmesi (Vertigo)

Baş dönmesi, insanın kendisinin veya çevresinin döndüğünü hissetmesidir. Vertigo, bir hastalığın adı değildir, sadece baş dönmesi anlamındadır. Baş dönmesi sıklıkla bir iç kulak probleminden kaynaklanır.

Bazı kişiler denge sorunlarını dengesizlik, sallanma, dalgalanma, sersemlik, ayakta duramama, düşecekmiş gibi olma, zemin kayması, sağa sola çekilme gibi sözlerle ifade eder. Dönme hissi olmadan hissedilen bu tür dengesizliklerde iç kulak probleminden kaynaklanabilir.

Baş Dönmesi Yapan Başlıca Hastalıklar

Meniere Hastalığı: İç kulakta bulunan sıvının dengelenmesi, ayarlanması ile ilgili bir problemdir.

Vestibüler Nörinit: Bir virüs enfeksiyonu sonucu iç kulaktaki denge bölümünde bulunan sinir hücrelerinin şişmesi ve görev yapamaması ile olur.

Perilenf Fistülü: Dış ortamda meydana gelen ani basınç değişikliğinde, orta kulak ile iç kulağı birbirinden ayıran zarlarda yırtık ve iç kulak sıvısının orta kulağa akması sonucu oluşur.

Akustik Nörinom: Denge sinirinde en sık oluşan iyi huylu tümöre verilen isimdir.

Pozisyonel Vertigo: İç kulakta duyu hücrelerinin üzerinde yer alan kalsiyum kristallerinin dökülmesi ve bu kristallerin yer çekimi ve baş hareketleriyle iç kulakta kontrolsüz hareketleri sonucu olduğuna inanılmaktadır. İç kulaktan kaynaklanan en sık baş dönmesi sebebidir.

Araç Tutması: Denizde, karada veya havada bir aracın içinde iken iç kulak ve derin duyu algılayıcıları aracın hareketini algılar. Aynı anda özellikle kitap gazete gibi sabit bir şey okunuyorsa gözler sadece kitabı gördüğü için bu durum beyin algılarının karışmasına yol açarak "araç tutması" oluşturabilir.

Yaşlılığa Bağlı Baş Dönmesi: Yaşlılıkta oluşan birçok değişiklik gibi işitme ve dengeyi sağlayan sistemlerde de zayıflamalar olur. Bunun yanında görmede azalma, bulanık görüş, kas ve eklemlerden gelen uyarılardaki zayıflamalar da beyne giden bilginin azalmasına yol açarak baş dönmelerine ve denge kayıplarına neden olur.