Yüze En Uygun Burun Ölçüsü Nasıl Hesaplanır

Yüze En Uygun Burun Ölçüsü Nasıl Hesaplanır, Burun Estetiği İstanbul

Yüze En Uygun Burun Ölçüsü Nasıl Hesaplanır

Burun yüzümüzü tam ortasında bulunan ve en çıkıntılı noktasıdır. Burnun yüzün genel ölçüleriyle sağladığı uyum, yüzün estetik açıdan güzelliğini belirler. Bu nedenle burun estetiğinde yapılacak olan planlamanın yüzün genel yapısıyla uyumlu, orantılı ve doğal görünüm sağlaması çok önemlidir.

Mesela uzun yüzlü bir kişide kısa burun, burun ne kadar güzel ve doğal olsa da total güzelliği yakalayamayacaktır. Elmacık kemikleri çıkık kişide dar bir burun hoş durmaz. Aynı şekilde dar çene yapısına sahip kişide ucu geniş yuvarlak hatlı bir burun uygun olmaz. Burnun genel konturu yüzdeki diğer uzuvlarla orantılı olmalıdır.

Burun estetiğinde altın oran nedir?

Bunun için burun estetiği planlarken yüz analizi çok önemlidir. Yüz analizini anlatırken Leonarda da Vinci ile popüler olan fakat önceleri eski Mısır ve Yunanlılarda mimarlık ve sanatta kullanılan altın oran kavramını incelemek gerekir.

Altın oranın kelime anlamı, matematik ve sanatta bir bütünün parçaları arasında uyumu sağlayacak en uygun boyutları verdiği kabul edilen sayısal bir orandır. Rakamsal değeri 1,618 gibi bir sayıya tekabül eder. Yüz estetiğinde bu oran, büyük organların onun alt organları dediğimiz organlara oranıdır.

Mesela burun sırtının burun yüksekliğine oranı, altın orana göre planlanırsa daha doğal ve uyumlu bir burun görüntüsü elde edilir. Bunun gibi burun taban genişliğinin, gözlerin mesafesini geçmemesi yüzde uyumu yakalamak açısından çok önemlidir.

Altın oran ve diğer birçok estetik kriterler yardımıyla alın, dudaklar, çene gibi diğer yüz yapılarıyla oran olarak uyumlu olan ve ameliyat olduğu belli olmayan doğal burunlar yapmak mümkün olmaktadır.

Burnun yeni boyutlarına nasıl karar verilir?

Burun estetiği olmak isteyen kişiler önce hangi burun çatısının yüzüne uyumlu olacağına karar vermelidir. Başka bir kişinin burnunu beğenip onun resmi üzerinden ameliyat planlanması çok sık karşılaştığımız bir durum; kişiler her muayenede bana birçok fotoğraf gösteriyor. İşte bu aşamada doktorun bilgi ve tecrübesi çok önemli kişiyi doğruya yönlendirmeli. Yüzene en uygun gerçekçi doğal burun planlamasını kişiye gösterip, bunun nedenlerini kişiye çok iyi açıklamalıdır.

Ben kendi kliniğimde kişinin fotoğrafları üzerinde her merkezde yapılan çalışmayı yapıyorum. Farklı olarak hastalarıma bu çalışmanın amacını çok detaylı anlatıyorum. Bu çalışmadaki amacım sizi ameliyat sonrası burnunuz böyle olacak ya da sizi bu ameliyata heveslendirmek değil. Amacım size uygun, en doğal ve güzel burnu tartışarak birlikte planlamak. Bu çalışma ameliyat sonrası hasta memnuniyetini direkt etkiliyor. Eğer özel bir isteği varsa onu anlatıyor. Birlikte çizip yüzüne yakışıp yakışmadığını sorguluyoruz. Bu da en doğru ameliyat planını çizmemizi sağlıyor.

Özetle ben hastalarıma kendi estetik bakış açımı anlatıyorum; onlarda kendi isteklerini söylüyorlar eğer bu iki konuda ortak paydada buluşursak ameliyatı planlıyoruz. Aynı noktalarda fikir birliğimiz olmazsa başka hekimle görüşmesini öneriyorum. Herkesin estetik bakışı farklı hasta ile hekimin uyumu estetik ameliyatın başarısı için çok önemli tıpkı burnun yüze uyumu gibi…