İdeal Burun Şekli Nasıl Olmalı

İdeal Burun Şekli Nasıl Olmalı, Burun Estetiği İstanbul

İdeal Burun Şekli Nasıl Olmalı

Birçok insan burnunun şeklinden memnun değil. Dünyadaki tüm estetik cerrahi ameliyatları arasında burun ameliyatı %30’la başı çekiyor. Büyük, uzun, geniş, etli, kemerli, asimetrik, eğik gibi şikâyetlerle çok sayıda kişi ameliyat oluyor. Ve herkes ameliyat olmaktan çok, ameliyatın sonucundan memnun kalmamaktan korkuyor.

Peki, ideal burun şekline nasıl karar verilmeli?

Bu soruyu cevaplamak için mükemmel burun şeklinin nasıl olması gerektiğini bilmeniz gerek.

Mükemmel bir burun:

  • Yüzün tam ortasını kaplar. Gözlerle eşit genişlikte ve profilde dudak-burun-alın eşit uzunluktadır.
  • Nazolabial açısı an fazla 90 derecedir.
  • Profilden burnun alt çizgisiyle sırtı arasındaki açı 30 derecedir.
  • Burunla dudak arasındaki açı erkeklerde 90-100 bayanlarda 100-110 derecedir.
  • Düz bir sırta sahiptir.
  • Burun kanatları simetrik ve yumuşak hatlıdır.
  • En önemlisi nefesi ve kokuyu çok iyi alır.

Burunda modanın etkisi var mı?

Paradoksal gelse de bu ölçülerin dışında bir de burun modası var ve şekli biraz da bu moda belirler. Hastalar hangi ünlünün fotoğrafını beğeniyorsa burun trendini biraz da o belirliyor.  70-80’lerde kalkık kaydırak burunlar estetik görünüm tercih edilirken günümüzde daha doğal güzel yüzün diğer yapılarıyla uyumlu burun isteniyor.  Biz de hastayı memnun etmek için eğer istediği burun yüzüyle orantılı ve uyumluysa istediği gibi yapıyoruz. Eğer uyumlu değilse istediği şekli (kalkık burun vs.) yüzüyle en uyumlu hali fotoğraflar üzerinde çizerek hastamıza anlatmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken fotoğraflarla hastaya neyin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler veriyoruz. Kalkık burun isteğiyle gelen hasta fotoğrafta kendisini kalkık burunla görünce kendiliğinden vazgeçebiliyor.

Burnun yeniden şekillendirme aşaması nasıldır?

Burnu yeniden şekillendirmek için bize yardımcı olan yöntemlerden bahsetmek gerekirse, burnunun yeni şekli konusunda en yetkili söz tabi ki uzmanlara aittir.

Burnunun doğru açılarını, büyüklüğünü belirlemek ve deformeleri düzeltmek tecrübe ve bilgi ister. Tek başına buruna ideal bir şekil vermek yeterli değil, tıpkı bir heykeltıraş gibi yüzle en uyumlu burnu yapmak önemlidir. Yüzün altın oranlarını hesaplamak ve en ideal oranda burun yapmak mükemmel sonuca ulaşmanın tek yoludur.

Ameliyatsız burun şekillendirilebilir mi?

Her burnun mutlaka ameliyat ederek düzeltilmesi gerekmez. Burnun şeklini değiştirmek için dolgu yöntemleri de kullanılabilir. Boyut değişikliği hariç birkaç burun sorunu ameliyatsız burun şekillendirme yöntemleriyle düzeltilebiliyor. Tabi ki fizik muayeneyle ameliyat gerekip gerekmediği ve dolgu botoks gibi yöntemler konusunda hasta detaylı bir şekilde bilgilendirilmelidir. Çünkü çoğunlukla bu yöntemler geçici bir çözüm sağlamaktadır.