Burun Estetiği Yaptırmak Günah mı

Burun Estetiği Yaptırmak Günah mı, Burun Estetiği İstanbul

Burun estetiği yaptırmak günah mı?

Burun ameliyatı yaptırmak günah mı? Ben sadece insanların beni kabul etmesini istiyorum, çünkü burnum yüzünden kendimi güvensiz hissediyorum.”

Herkes başkaları tarafından kabul edilmek istiyor. Psikologlar, insanların temel ihtiyaçlarını 5 ana maddeyle sıralıyor. Başkalarından saygı görmek (başarıların ve çabaların tanınması) bu listenin 3. ve 4. sırasında yer alıyor. İlk iki sırada ise “gıda, su ve barınak” ile “güvenlik ve emniyet hissi” bulunuyor. Diğer bir deyişle, psikologlara göre, başkaları tarafından kabul edilme ihtiyacı bizim için hayatta kalmamızı sağlayan fiziksel ihtiyaçların hemen ardından geliyor.

Burnun kabul edilmekle ve güvensizlikle ilgisi ne diye düşünenler çelişkiye düşmüş olur. Çünkü fiziksel görünümün güven eksikliğine neden olduğu tespit edilmiş bir gerçektir. Başkalarının fiziksel görünümdeki kusurlara odaklanma birçok insanın uyguladığı psikolojik şiddet türüdür. Çoğu insan önce başkalarının fiziksel kusurlarını bulma eğilimindedir. Yüzde kaza, hastalık ya da doğum kusuru sonucu orantısız ve bozuk şekilli bir burun insanların odak noktası olabiliyor. Olmasa bile kişi böyle hissedebiliyor. Bu durum, kişinin ruh sağlığına olumsuz etki edebiliyor.

Kutsal kitaplarda tıbbi yardım almak, bilim ve teknolojik gelişmelerden faydalanmak tavsiye ediliyor. İnanç ve maneviyat bilimle temellendiriliyor. Kolunu ya da bacağını kıran bir kişinin tıp ilminden destek alması hak kılınıyor. Fiziksel görünüm nedeniyle yaşanan ruhsal rahatsızlıkların da tedavi edilmesi aynı şekilde insan sağlığı için gereklidir.

Bu noktada plastik cerrahi ile düzeltilen fiziksel görünümün tek başına mutluluk vermesi, depresyona neden olan diğer kişisel problemleri gidermesi beklenemez. Fakat kişinin hayatındaki sorun sayısının azalmasına yardımcı olur. Özgüven sağlayacağı için sorunların üstesinden gelme gücü verebilir.

İslam Enstitüsü öğretim görevlilerinden Şeyh Ahmed Kutty : “Vücudun deforme olan bir bölümünü şekillendirerek güzelleşmek geçerli nedenleri olduğu sürece İslam’da tavsiye ediliyor”  diyor. Eğer bir deformite ya da anormallik kişiye duygusal ve fiziksel açıdan acı veriyorsa onu düzeltmek için ameliyat olabilir. Fakat sadece estetik görünümü değiştirmek amacıyla yapılan ameliyatlar kişinin bedenine eziyettir.

Son olarak estetik ameliyata ihtiyaç olup olmadığı konusunda uzmanınızdan tavsiye almalısınız. Çünkü şekil bozukluğu olan uzuvlarda genellikle sağlığa zarar veren deformitelerde bulunur.