Burun Estetiği Rinoplasti Ameliyatı Öncesi Değerlendirme

Burun Estetiği Rinoplasti Ameliyatı Öncesi Değerlendirme, Burun Estetiği İstanbul

Burun Estetiği Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Estetik bakış açısı her kişide farklıdır.  Güzel çekici burun yüzün diğer yapılarıyla oranlı, ahenkli olmalıdır. Burun estetiği için genel oranlar açılar olduğu gibi kişinin yüzüne uygun kişiye özel tasarlanmalıdır. Bununla birlikte güzellik ve doğallık ufak detaylarda saklıdır. Güzel burun genel estetik kurallar uygulanarak ufak detaylarla birden fazla şekilde planlanabilir.  Bu noktada önemli olan sizin estetik isteklerinize uygun olan ve güven duyduğunuz doktorla bu yola çıkmanızdır. Burun estetiği ameliyatının en önemli kısmı ameliyattan önce doktorla yapacağınız görüşmedir. Her iki tarafın birbirini anlaması çok önemlidir. Doktorla hasta arasındaki iletişim direkt estetik ameliyatın sonucunu etkiler.  Bu görüşmede burnunuzdaki estetik sorunlar tartışılır ve ameliyatla burnunuzda olası değişimler ortaya konur.  Fizik muayene ile işlevsel bozukluklar tespit edilir. Yapılması gerekenler anlatılır. Peki, doktorunuzla görüşme sırasında nelere dikkat etmeli ve neleri sormalısınız. Bu görüşme genel olarak şunları içermelidir:

Tıbbi geçmişinizi: Varsa hastalıklarınız (şeker, tansiyon vb.), kullanmanız gereken ilaçlar, daha önceden geçirmiş olduğunuz ameliyatlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Ameliyat için uygun olup olmadığınızdan emin olmalısınız. Varsa bu hastalıkların ameliyata etkisinin neler olabileceğini öğrenmelisiniz.

Fiziksel muayene: Doktorunuz detaylı bir şikâyet sorgulamasının ardından, tam bir fizik muayene uygular. Şikâyet sorgulamasında nefes problemleri, baş ağrısı, geniz akıntısı gibi işlevsel sorunlar sorgulanmalıdır. Bu sorgulamayla sinüs ya da alerjik şikâyetleriniz varsa ortaya çıkacaktır. Tek ameliyatla bunlarında çözümü sağlanıp hem estetik hem de çekici buruna sahip olabilirsiniz.  Fizik muayenede burun cildinin kalınlığını, burnunuzun dudakla yaptığı açı yüksekliği uzunluğu ve burun içinde kemik eğriliği ya da burun etlerinde şişme gibi sorunlar tespit edilir. Fizik muayenenin ardından doktorunuzdan burnunuzun sorunları hakkında bilgi edinin. Burnunuzda en fazla rahatsız olduğunuz noktaları söyleyerek doktorunuzun fizik muayenesini yönlendirebilirsiniz. Bunlar haricinde doktorunuzun tespit ettiği estetik problemleri doktorunuza sorun.

Fotoğraflar: Doktorunuz burnunuzun farklı açılardan fotoğraflarını çeker ve çeşitli açılardan inceler Doktorunuzun burnunuzda tespit ettiği sorunları ve çözüm önerilerini öğrenip nasıl bir burun istediğinize daha bilinçli bir şekilde karar vermelisiniz. Her doktorun genel estetik kaideler haricinde kendi tarzı vardır. Önemli olan bunun size uygun olup olmadığıdır. Siz isteklerinizi bu fotoğraflar üzerinden doktorunuza detaylı bir şekilde anlatın. Onun yapabileceklerini dikkatlice dinleyin bu noktada iletişim ve ortak payda da buluşmak çok önemlidir. Fotoğraf üzerinde yapılan değişimlerle bu iletişim daha sağlıklı olur. Hasta ve doktor birbirini daha iyi anlar, bu da ameliyatın başarısını daha da artırır.

Beklentilerinizin konuşulması: Doktorunuza şikâyetlerinizi ve beklentilerinizi anlatmalısınız. Nasıl bir burun hayal ettiğinizi bilmesini sağlayın. Size estetik burun ameliyatının sizin için ne yapabileceği ve yapamayacağını, sonuçlarınızın neler olabileceğini açıklar. Hayal ettiğiniz burunun özelliklerini de taşıyan yüzünüzle en orantılı burunu yapmasını sağlarsanız.

Ameliyata hazırlık aşaması: Ameliyattan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini operatör doktorunuza sormalısınız. Kullanmamanız gereken ilaçların isimlerini, beslenmede dikkat etmeniz gereken gıdaları, hazırlamanız gereken evrakları ya da eşyaları öğrenip ona göre hazırlanmalısınız.

Ameliyatın şekli: Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit yöntem kullanılmaktadır. Doktorunuzun sizin ameliyatınızda bunlardan hangisini kullanacağını ve nedenleri öğrenmelisiniz.

Ameliyatın riskleri: Ameliyatın olası risklerinin neler olabileceğini, morarma, şişme, kanama ve diğer risklerini doktorunuzla açık açık konuşmalısınız.

Anestezi şekli: Doktorunuzun anestezi şeklini bilmeniz sizin için gerekli hazırlıkları yapmak için en önemli konulardan birisi. Örneğin, genel anestezi sonrasında ilk 24 saatte tepki verme süresinde yavaşlama gibi bir takım etkilerden refakatçi desteğine ihtiyacınız olabilir. Ailenizden veya arkadaşlarınızdan biri, 1-2 gece sizinle kalıp siz ameliyattan toparlanırken kişisel bakımınıza yardım etmelerini sağlayın. Sedasyon ya da lokal anestezide destek alma süreniz birkaç saate düşer.

Ameliyat sonrası komplikasyonlar: Her ameliyatta olduğu gibi rinoplasti sonrasında ameliyat sonrası komplikasyonlar yaşanabilir. Operatör doktorunuzdan ameliyattan sonra ne tarz sıkıntılar yaşayabileceğinizi ve bunlara karşı nasıl önlemler almanız gerektiğini öğrenin.

Almanız gereken önlemler: Yaşam tarzınızda kısa ve uzun vadede nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Hangi aktivitelerin ne kadar süre yapılmaması gerektiğini, hangi aralıklarla kontrole gelmeniz gerektiğini bilmek spor, tatil, iş, okul vb. aktivitelerinizi planlamanızı sağlar.

Ücret bilgisi: Ameliyatın fiyatı, ekstra ödemelere ihtiyaç olup olmayacağı, ödeme şekliniz vs. hakkında da detaylı bilgi edinir, kararınızı ona göre vermelisiniz.