Burun Estetiği Ne Zaman Yaptırılmalıdır

Burun Estetiği Ne Zaman Yaptırılmalıdır, Burun Estetiği İstanbul

Burun Estetiği Ne Zaman Yaptırılmalıdır

Rinoplasti için önce yaş dikkate alınmalıdır. Kemik gelişimini tamamlayan gençlerden başlayarak her yaş grubundaki insan burun estetiği yaptırabilir. Bu kızlar için en erken 15-17 erkekler için ise 17-18 yaş olarak kabul edilir. Sadece nefes almayı engelleyecek kadar ciddi vakalarda yaş faktörü dikkate alınmaz.

Bunun dışında kişi sosyal hayatına göre ameliyatın tarihini belirlemelidir. Bunu belirlerken iyileşme süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Burun estetiğinden sonra ilk 2 ile 12 hafta arasında burunda gözle görülür değişiklikler olur. Burunun yeni şeklini alması için bu sürenin geçirilmesi gerekir. İlk aylarda burundaki şişlik azalır, hem şekli hem de işlevi yerine gelir.

Özellikle ilk hafta burun şiş olur. Bu haftanın istirahat etmek için önceden planlanması gerekir. İkinci haftadan sonra dışarıdan bir gözün fark edemeyeceği şişlikler kalır. Ameliyat olduğunuz anlaşılmaz ama işlevi açısından siz fark ederseniz. Ağır aktivitelerin dışındaki işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz fakat zorlayıcı aktivitelerde sorun yaşayabilirsiniz. Sonraki birkaç ay daha burun cildindeki şişlik giderek azalacak yaklaşık 1 yıl sonra tam şeklini almış olacak. Eğer nişan ya da evlilik gibi bir planınız varsa tüm bu tarihleri dikkate almanızda fayda var.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken başka bir tarihte mevsimlerdir. Burun estetiği sonrasında iyileşme süresi içinde burnunuz soğuğa ve sıcağa karşı duyarlı hale gelir. Bu yüzden çok soğuk (kış) ve çok sıcak (yaz) olan aylarda burun estetiği yaptırmak iyileşme sürecinizin biraz daha zorlu geçmesine neden olur. Bunun için en uygun zaman ilkbahar ya da sonbahar aylarıdır. Ne soğuk havalardaki gibi nefes alırken burnunuzda ağrı olur ne de yaz aylarındaki gibi sıcak nedeniyle kuruma olur. Ayrıca burnunuzun ameliyat sonrasında direkt güneşe maruz kalmaması da gerekir. Güneş ışıkları burnunuzda kalıcı lekelenmeye neden olabilir.

Sosyal ilişkilerinizle ilgili olarak da takviminizi gözden geçirmeniz gerekebilir. En az 3 aylık bir süre için yakınlarınızdan birisinin katılmanız gereken önemli bir planı var mı diye kontrol etmelisiniz. Yakınlarınızın nişan, düğün, mezuniyet vs. gibi katılmak istediğiniz önemli davetleri varsa bunları da göz önünde bulundurmalısınız. Ameliyatlı bir burunla katılıp rahatsız olmamak için doktorunuza bu tarihleri vererek ameliyatınızın iyileşme süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer kemiğe müdahale gerektiren bir ameliyat olmanız gerekmiyorsa bu süreler yapılacak operasyona göre kısalabilir.