Burun Estetiği (Rinoplasti) ve Anestezi Çeşitleri

Burun Estetiği (Rinoplasti) ve Anestezi Çeşitleri, Burun Estetiği İstanbul

Burun Estetiği (Rinoplasti) ve Anestezi Çeşitleri

Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatları, lokal anestezi, intravenöz sedasyon (aynı zamanda twilight anestezi, MAC anestezi, IV sedasyon olarak da bilinir) ve genel anestezi altında yapılır. Her anestezi çeşidinin farkındalık, güvenlik ve yan etkiler açısından avantajları ve dezavantajları var. Bu seçeneklerden hangisinin uygulanacağı burunda yapılacak işlemin karmaşıklığına ve hastanın genel sağlık durumuna göre anestezi uzmanıyla birlikte karar verilir. Anestezi uzmanıysa yapılan kan testinin ardında hastayı muayene ederek sağlık geçmişi hakkında bilgi edinir. Sürekli kullanmak durumunda olduğu ilaçlar varsa ona göre tekrar testler isteyerek hastanın anesteziye uygunluğunu denetler ve onaylar.

Lokal Anestezi

Ameliyat için burun bölgesel olarak uyuşturulur; prosedür sırasında hasta uyanık olunur ve bilinç tamamen yerindedir. Lokal anestezide rinoplasti’nin bazı evrelerinde acı hissedilmese de rahatsızlık yaşanabilir. Örneğin burun kemiğinde kesme işlemi gerektiğinde hasta paniğe kapılabilir, bu durum cerrahı da etkileyeceği için ameliyatın sonucunda olumsuz etkiye neden olabilir.

Intravenöz Sedasyon

IV sedasyon olarak da bilinen sedasyon yönteminde hasta damardan ilaç enjekte edilerek uyuşturulur. Bu yöntem lokal anesteziyle birlikte uygulanır ancak hasta tamamen uykuda değildir. Hasta her şeyin farkında olur fakat hiçbir şey hissetmez. Rahat ve güvenilir bir yöntemdir, hızlı bir şekilde ilacın etkisinden çıkılabilir.

Genel Anestezi

Genel anestezide tamamen bilinçsiz bir durumda olunacağı için hava alışverişini sağlayacak bir tüp nefes borusundan içeri yerleştirilir. Vücut fonksiyonlarını ölçecek aletlerle güvenlik sağlanır. Sedasyon yöntemine göre toparlanma süresi daha uzundur. Birçok cerrah, ameliyat esnasında bu yöntemi daha güvenilir bulduğu için daha çok tercih eder.

Lokal anestezi tek başında cerrahlar tarafından pek tercih edilmez çünkü ameliyat sırasında hastanın uyanık olması ameliyatın güvenliği açısından risk taşır. Bir anestezi uzmanının denetimi altında yürütülen genel anestezi hem cerrah, hem hasta hem de ameliyat açısından gerekli olan güven ortamını sağlayarak olası riskleri de minimuma indirir. Bu nedenle genel sağlık durumu yerinde olan hastaların genel anesteziyi tercih etmeleri yerinde bir karar olurken, herhangi bir sağlık sorunu olan hastaların ise mutlaka diğer anestezi çeşitlerinden birisini seçmesi gerekir. Genel anestezi için risk grubunda olan hastaların sedasyon yöntemiyle birlikte lokal anesteziyle uygulanması ise olası ameliyat risklerini ortadan kaldırır.

Ancak bu asla tek başına verilmemesi gereken bir karardır, doktorunuzun anestezi uzmanıyla birlikte vermesi gereken önemli bir karardır.