Burun Estetiği Ameliyatının Psikolojik Etkileri Nelerdir

Burun Estetiği Ameliyatının Psikolojik Etkileri Nelerdir, Burun Estetiği İstanbul

Burun Estetiği Ameliyatının (Rinoplasti) Psikolojik Etkileri Nelerdir

Burundaki işlev ve şekil bozuklukları, kişinin sağlığını ve psikolojisini etkilediği için yaşam kalitesini düşürür. Eğer bir burunda şekil bozukluğu varsa genellikle beraberinde işlev bozukluğu da vardır, tedavi edilmesi hastaya her iki açıdan da fayda sağlar.

Burun estetiğine (Rinoplasti) karar veren hastalarda ameliyatın etkileri çok derin olabilir, genellikler insanların rinoplasti ameliyatı istemelerinin ana sebebi özgüven kazanmak. Eğer burunda bir şekil bozukluğu varsa ilk bakışta dikkati en çok çeken nokta haline gelir. Ameliyattan sonra birçok hasta rinoplasti’nin sonuçlarından ve hayatları üzerine olan etkisinden memnun kalır.

Eğer siz de rinoplasti ameliyatı olmayı düşünüyorsanız ameliyatın evreleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Daha güzel bir buruna ulaşmak için ameliyatın neden olabileceği bir-iki haftalık negatif etkilere psikolojik açıdan da hazırlıklı olmalısınız. Ameliyat olma stresi hastaları ameliyatın kendisinden çok daha fazla etkiler. Rinoplasti, ağrısı ve riskleri çok az olan en güvenilir ameliyatlardan birisidir. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en yaygın estetik ameliyat türü olmasına rağmen en stresli ameliyat türlerinin de başında geliyor.

Özellikle ameliyattan hemen sonraki birkaç gün üşüme, sindirim problemleri, az uyku (başı dik tutarak uyumak zor olduğu için), uyuşukluk (genel ya da lokal anestezinin etkileri), fiziksel görünüm (az da olsa morluk, şişlik vs.), refakatçi ve ziyaretçilerin yorumları hastada ruhsal olarak asabiyet ve huzursuzluğa neden olabilir.

Ameliyattan hemen sonra mükemmel burun ve mükemmel bir yüzle karşılaşma beklentisi hastada moral bozukluğu, mutsuzluk, endişeye neden oluyor. Rinoplasti’nin önceki ve sonraki sürecini çok iyi bilirseniz, ameliyattan sonra neler yaşayacağınızı, cerrahinin etkilerinin hemen görülmeyeceğini, ameliyatın hafif şişme ve morarmaya neden olabileceğini, iyileşmenin biraz zaman alacağını vs. ameliyatın etkilerini çok daha kolay atlatırsınız. İlk birkaç hafta hatta ay burnunuzun sizde olumsuz duygular oluşturmasına izin vermemiş olursunuz.

Herkes ilk birkaç hafta keyifsizlik ve moral bozukluğu yaşar, bu çok normal bir süreç. Ameliyat ve narkozun doğal etkileri ve ameliyat sonrası iyileşme dönemi moralinizin düşmesine neden olabilir. Ameliyattan sonra başı yukarı doğru tutarak uyumak zorunda olmak, başı öne eğmemek gibi alınan önlemlerden dolayı gece uykusunun kalitesi düşer ve bu da hastada asabiyet ve gerginliğe yol açabilir. Rinoplasti kararı aldıysanız eğer, ameliyattan sonra bir-iki hafta sıkıntı yaşama ihtimalini aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Ameliyattan bir hafta sonra burundaki atel, bandaj vs. çıkartıldıktan sonra şekillenmedeki iyileşme süreci de hızlanır. Her geçen gün burnunuzun yeni şekli ortaya çıkmaya ve fonksiyonu da tam olarak yerine gelmeye başlar. Daha rahat nefes alır, daha estetik bir görünüme sahip olursunuz.

Rinoplasti’ye karar veren kişilerin ana sebeplerinin başında başkalarının bakışlarının burunlarındaki şekil bozukluğuna odaklanmasıdır. Bu bakışların onlara verdiği rahatsızlık ameliyatın ilk haftasında daha da artar. Burundaki alçı, atel, bandaj vs. çıkıncaya kadar bu bakışlara daha yoğun bir şekilde maruz kalacaksınız. Sadece bir-iki hafta süreceğini aklınızdan çıkarmazsanız kendinizi daha az huzursuz hissedersiniz.

Yeni burnunuza alışmak için hem kendinize hem de çevrenize belli bir süre tanımanız gerektiğini de unutmamalısınız. Burnunuzdaki şekil değişikliğinin boyutuna göre bu süreyi esnetmeniz gerekebilir. Bakışlar bir süre daha burnunuza odaklanmaya devam edecek, estetik mi yaptırdın soruları üst üste gelecek. Bu bakışları ve soruları, kısa ve net bir şekilde “evet” diyerek geçiştirmeniz, emin olun size çok daha kolaylık sağlar.

Rinoplasti’nin sağlayacağı uzun süreli mutluluk için çok kısa sürecek bu önemsiz sıkıntılara karşı hazırlıklı olmalısınız. Bunun yolu da bu süreç hakkında bilgi sahibi olup hazırlıklı olmaktan geçiyor.