Burun Deliği Estetiği

Burun Deliği Estetiği, Burun Estetiği İstanbul

Burun Deliği Estetiği

Burun deliğinin hem sağlık hem de estetik açıdan önemi büyüktür. Burun deliğindeki estetik sorunlar, solunum sorunlarını da beraberinde getirir. Kaliteli bir solunum için burun deliklerinin belli bir açıklıkta ve oval bir görünüme sahip olması gerekir.

Burun delikleri burnun estetiğinin en önemli kısımdır. Burun deliği tasarımı, burun ameliyatının en zor kısımlarından bir tanesidir. Burun deliklerinin birbiriyle simetrik olması estetik açıdan çok önemlidir.  Burun deliği estetiği hangi durumlarda yapılır:

  • Çok geniş veya açık, en uzun kısmı boylamasına değil de enlemesineyse
  • Çok darsa
  • Çentik, bükülme veya çekilme varsa
  • Sarkma yapan bir doku varsa

Geniş veya açık burun deliği estetiği nasıl yapılır?

Geniş veya açık burun deliği estetiğinde genellikle burun deliğinin yanakla birleştiği kısımdan doku alınarak daraltma yapılır. Ancak bazen burun yapısının bir parçası olan taban dokusundan da parça alınabilir.

Çok dar burun deliği estetiği nasıl yapılır?

Daha küçük çaplı durumlarda burnun alt kısmına bir sütur (dikişe benzeyen ek yeri) yerleştirilir ve burun delikleri ortaya doğru perçinlenir. Ayrıca burun deliklerini altlarındaki bağlı oldukları bağlantılarından kurtararak burun deliklerinin içeri doğru daralmalarını sağlayabiliriz.

Dar burun deliği düzeltmesinde ise düz bir kıkırdak destekleyici kenarlar boyunca girişi genişletmek amacıyla yerleştirilebilir. Daha farklı bazı durumlarda sarkan bir doku parçasının yönü değiştirilerek açıklık büyütülebilir. Bu prosedür tıkalı burun rahatsızlığı yaşayan hastalarda rahat nefes almayı da sağlar.

Çentikli, bükük ya da çekik burun deliği estetiği nasıl yapılır?

Dış sınırda bir çentik veya bükülme varsa, iki metot bu problemin düzeltilmesinde kullanılabilir. Eğer ufak bir sorun varsa kıkırdak nakline gerek kalmaksızın burun içinden cilt aşağıya ve dış tarafa doğru döndürülür. Problemin ciddiyeti arttıkça, kulaktan alınan cilt veya kıkırdak dokusunun burnun alt kenarına nakledilmesi gerekebilir.

Sarkık burun deliği estetiği nasıl yapılır?

Son olarak burnun üst kısmında aşırı sarkma durumu mevcutsa bu doku içeriden yukarıya çekilebilir ve kesilebilir.

Burun deliği estetiğinde iz kalır mı?

Burun deliği ameliyatında en çok merak edilen sorulardan birisi ameliyatın ardından burunda dikiş izinin kalıp kalmayacağıdır. Hatalı bir ameliyat yapılmadığı sürece günümüzde burun ameliyatından sonra dikiş izi kalmaz.

Burun deliği estetik operasyonlarında botoks’la tedavi de uygulanan seçenekler arasında. Burun deliği sorunlarınıza ameliyatsız yöntemlerle de çözüm üretilebilir. Alanında uzman bir doktora giderek sizin için en uygun tedavi yöntemini öğrenebilirsiniz.

Burnun alt köşesinde bulunan, iki burun deliğinin arasındaki bölgeye cerrahi kesik atılır. Yara izi sorunları cerrahi kesiğin yanlış şekilde, yanlış yere (örneğin üçgen kıkırdağa çok yakın açılarak buradaki doğal sınırları bozacak ve iz kalmasına sebep olacak şekilde) atılmasından ya da düzgün kapatılamaması nedeniyle kenarların çok görünür olmasından kaynaklanır. Bu durum, kesiğin burnun aşağıya bakan bölgesine ve doğal V şeklindeki yapısına uygun şekilde atılmasıyla önlenir. Bu sayede iz, normal diyalog mesafesinden fark edilmez duruma getirilir.