Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti), Burun Estetiği İstanbul

Burun Estetiği (Rinoplasti)


Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı burnun iç ve dış tarafındaki eğrilikleri gibi şekil bozukluklarını gidermek ve burnun yüzün diğer yapılarına göre daha uyumlu, estetik, çekici görünmesini sağlamak için yapılan bir işlemdir. Türk toplumunda en sık burun sırtında çıkıntı (hump), eğri burun, burun ucu düşüklüğü görülmektedir.

Ülkemizde de en sık yapılan estetik operasyondur. Sıklığı giderek artmaktadır. hem ameliyat olan kişi sayısı hem de ameliyatı gerçekleştiren doktor sayısı giderek artmaktadır. Burun estetiği, estetik cerrahlar ve kbb uzmanı tarafından yapılmaktadır. Önemli olan hangi bölümden olduğundan çok ne kadar sıklıkla bu ameliyatı gerçekleştirdiği yani hekimin tecrübesi ve estetik bakışıdır.

Burun estetiğinde asıl amaç, yüze uygun diğer yüz yapılarıyla uyumlu kişiye özel doğal,çekici, nefes alabilen fonksiyonel bir burun planlamaktır. Ameliyat öncesi görüşmelerde kişinin ideal burun yapısının tespiti gerekir. Bunun için buruna özel profesyonel resimler çekilir. Resimler üzerinde hastanın beklentileri ve doktorun planları detaylı tartışılmalıdır. Burun estetiğinde başarı için hasta doktor iletişimi en önemli noktadır. İstekleriniz ve ameliyatın limitleri detaylı irdelenmelidir.

Burun estetiği genellikle genel anestezi altında uygulanır. Yaklaşık 2-3 saat sürer. Ameliyattan 4-6 saat sonra hastanın şikayeti yoksa eve çıkmasında sakınca yoktur. Tampon konulmuşsa 2-3. günde alınır. Silikon burun tamponu kullanıldığından alınırken ağrı sızı sıklıkla olmaz ek olarak almadan önce uyuşturucu uygulanır. Buda hastanın konforunu arttıracaktır. 5.-7. Günde alçılar alınır. 3 gün bandaj uygulaması yapılır. 10. Günde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ağrı sıklıkla baskı şeklinde olur. Basit ağrı kesicilere cevap verir. Morluk ilk gün oluşur. Bir haftada tamamen iyileşir. Burun estetiği hemen sonuç veren bir ameliyat değildir. Yaklaşık 1 yıl yakın takibi gerekir. İstenilen sonuca ulaşana kadar doktorunuzla iyi bir iletişim içinde olmanız gereklidir.

Burnunuzun şeklinden dolayı mutsuzsanız, burun tıkanıklığı gibi ek şikayetleriniz varsa, burun estetiğine karar vermekte gecikmeyin. Burun estetiği tecrübeli ellerde, en başarılı estetik operasyonlarınbaşında geliyor. Unutmayın eğer burnunuzda estetik bir bozukluk varsa beraberinde çoğunlukla işlevsel bir bozukluk da vardır. Tıbbın sunduğu imkânlardan yararlanarak sağlıklı ve doğal görünümlü, çekici,güzel bir buruna siz de sahip olabilirsiniz.